Ukrajinski jezik
Na raspolaganju smo Vam za:








profesionalan pristup radu uvek ulažu dodatni trud da opravdaju ukazano poverenje, jer Vaše poverenje uvek nam je na prvom mestu.
Istorija ukrajinskog jezika
Ukrajinski jezik kao i ruski i bjeloruski, vodi poreklo od staroruskog jezika, imao je kao književni jezik dve faze razvoja: od 14. do sredine 18. veka trajao je period staroukrajinskog jezika, a od 18. veka počinje stvaranje savremenog ukrajinskog književnog jezika.
Na specifičnosti uobličavanja ukrajinskog kao posebnog istočnoslovenskog književnog jezika presudno su uticale istorijske okolnosti u kojima su se od 12. do 18. veka nalazili govorni predstavnici istočnoslovenskih dijalekata, na osnovu kojih se formirao prvo staroukrajinski, a zatim i savremeni ukrajinski jezik.
U 12. i početkom 13. veka Kijevska Rusija kao država postaje sve slabija, a pojedine kneževine u njenom sastavu sve samostalnije. Zatim dolazi do tatarsko-mongolske najezde (od 13. do 15. vijeka), dok zapadni i jugozapadni delovi zemlje potpadaju pod vlast Litvanije, Poljske i Ugarske.
To je vodilo postepenoj etničkoj i jezičkoj diferencijaciji Istočnih Slovena, koji su do tada bili u tom pogledu uglavnom jedinstveni, uz izvesne dijalekatske razlike. Iz tih razlika razvijaju se maloruski (danas – ukrajinski) dijalekti: jugoistočni, jugozapadni i severni, čije su crte u različitom obimu prisutne u staroukrajinskom jeziku.